Hranie sa podnecuje potrebu spoznávať svoje okolie a interagovať s ním.
Deti, ktoré nemajú zabezpečené dostatočné podmienky na hru, sú oproti svojim rovesníkom v nevýhode. Nevyberajte hračky pre svoje deti podľa toho, čo ste akurát videli v televíznej reklame. Nechajte vaše dieťa, nech vám rečou svojho tela naznačí, o aký druh hračiek má ozajstný záujem.
Prvé mesiace života
Detská hra sa začína už v prvých týždňoch po narodení dieťaťa. Dieťa síce ešte nie je schopné manipulovať s hračkami na vysokej úrovni, no prostredníctvom nich spoznáva svet okolo seba.
V tejto fáze vývinu sú pre dieťa najatraktívnejšie jednoduché predmety každodennej potreby, ideálne také, ktoré vydávajú zaujímavé zvuky alebo majú špecifické tvary či štruktúru, detské doplnky. Preto nebuďte sklamaný, keď svojmu dieťaťu kúpite parádnu hračku za niekoľko desiatok eur a ono sa bude chcieť hrať len s praskajúcou ochrannou fóliou.
Dieťa si so stúpajúcim vekom vyrába čoraz dômyselnejšie “hudobné” hračky. Najprv to budú hrnce, potom sklenené poháre. Nepokúšajte sa dopredu odhadnúť, kam to až zájde. Vaše dieťa to vie najlepšie. Hudobné hračky pomáhajú rozvíjať emočné a kognitívne schopnosti, takže by ste vaše dieťa rozhodne nemali brzdiť v ich používaní. Učenie postupne – po krôčkoch.
Kreativita
Hračky, ktoré nejakým spôsobom symbolizujú objekty reálneho života, ako napríklad autíčka, plastové zvieratká alebo bábiky, učia deti vymýšľať si scenáre a príbehy. Taktiež ich pripravujú na vstup do sveta sociálnych vzťahov. Vie sa, že učenie jazykov od útleho detstva má jednoznačný vplyv na ako vysokú úroveň v budúcnosti dieťa jazyk dotiahne. Podporujú kreatívne myslenie a schopnosť abstrakcie, keď sa dieťa naučí predviesť s tými istými hračkami množstvo rozličných scenárov.
Category: Blog