Ako správne sedieť na stoličke

Sedenie na stoličke

Aj sedenie je umenie. Najlepšie je, keď sa učí už od útleho detstva – nikto nechce, aby jeho deti mali v budúcnosti problémy s chrbticou.

Je tiež pomerne pravdepodobné, že vaše dieťa bude mať sedavé zamestnanie – je to totiž trend novej doby. Správny návyk je teda pol života, ak chceme takto parafrázovať jednu známku poučku. Chrbtica je to, čo drží naše telo pohromade, chráni miechu, je na ňu vytváraný veľký tlak z rôznych strán, je to naozaj veľmi sofistikované “zariadenie” matky prírody. Správny vzpriamený sed je vlastne prevencia pred scholiózou a inými mimoriadne nepríjemnými ochoreniami.

Základom je nákup kvalitnej stoličky, pevnej a vhodnej k postave dieťaťa. Môžete kúpiť aj nastaviteľný kus nábytku, rastúca stolička sa dá upravovať a vydrží tak veľa rokov. Opierka by mala byť cez celý chrbát, rozhodne by nemala končiť príliš nízko, lebo potom má telo sklon ku krčeniu sa.

Jednoducho, dotýkať sa stoličky sa má aj chrbát, nielen zadok a stehná. Na drieku môže byť vankúšik, zadok by mal byť mierne podsadený, brucho by malo byť rovné, nie vypučené. Krk nesmie byť ohnutý do žiadnej strany, jednoducho musí byť prirodzene rovno.

Dôležitým pravidlom je tiež, že chodidlá musia obe pekne doliehať celou plochou na zem, určite by nohy nemali len tak voľne visieť. Ak je stolička príliš veľká, používa sa na to podložka pod nohy. Stehno a podkolenie by mali byť zhruba vpravom uhle, uvoľnené a v prirodzenej polohe. Podobne to platí aj pre ruky – mali by byť asi v 90 stupňovom uhle k trupu (počas práce na stolíku). A hlavne -zápästie by nemali byť veľmi ohnuté. Ak je stolík príliš nízko a dieťa musí neprirodzene ohýbať zápästia, veľmi skoro ho začnú bolieť.

A čo oči? Máme len jedny a keď sa nám pokazia, druhé nám nenarastú. Ak má váš potomok na stole počítač, horný okraj obrazovky by mal v rovine s očami. Monitor by mal byť ďaľeko zhruba na natiahnutie ruky, a pokiaľ možno, bokom od okna. Pretože ak do monitora zasvieti slnko, treba škúliť, lebo sa zhorší viditeľnosť. A opačne – zase zasvieti slnko do očí užívateľa. Pamätajte, po hodine za počítačom sa odporúča prestávka, oddych, možno aj prechádzka. Vieme, málokto to dnes dodržiava, ale lekári vravia, že tak je to zdravé.

Je dobré ak sú najpotrebnejšie veci na dosah ruky, napríklad na poličke alebo v zásuvke. Ale žiadny kus nábytku by nemal stáť tak, by prekážal pri vstávaní od stola a podobne. Kto sa stará o svoje zdravie, bude dlho jarý.