Ako vyzrieť na Google Ads

doma

Chcete platené reklamy, ale robíte chyby. To je v poriadku – dokonalá kampaň neexistuje. Všetky sú premorené chybami, z ktorých väčšina nie sú zásadné a po odstránení sa netreba k nim vracať. Keď ale niečo ale naozaj pokašľe, stojí vás to veľa peňazí. Musíte ísť na to takto:

Správny odhad. Musíte odhadnúť množstvo peňazí a reklám, ktoré chcete medzi ľudí naliať.  Reklamné systémy sú od vás schopné vycucať ľubovoľné množstvo rozpočtu. Každé odvetvie podnikania funguje inak – inak sa predávajú reality, inak drobnosti za pár eur, inak sa ponúkajú služby. Všetko sa dá testovať a k správnym výsledom prísť na základe skúsenosti.

Generické inzeráty? Radšej tie zaujímavé.. Čo nudí, to každý rýchlo odklikne, aby sa mu to stratilo z očí. Nechcem tu donekonečne opakovať marketingové klišé o zaujímavosti reklamy – fakt je, že v Google Ads sa reklamy často klonujú a kopírujú z tých istých reťazcov, takže množiť donekonečna tie isté myšlienky nemá cenu.

Naučte sa sledovať svoj účet. Zo začiatku to treba sledovať každý deň. Až pri reklamách si uvedomíte, aké veľké slabiny majú Google algoritmy a ako nedokonalé premorené chybami to dokáže byť. Ale aj osvedčená, dobre zarábajúca kampaň musí byť pod dohľadom aspoň raz za pár dní – nehovoriac o zmenách, ktoré treba tu a tam vykonávať.

Nemiešajte všetko do jednej kopy. Štruktúru kampaní si môžete vymyslieť podľa seba – nič vás nelimituje. Dat dokopy rôzne kategórie, produkty, jazyky, služby – nie je dobrý nápad. Často je výhodné mať na jednu jedinú vec samostatnú kampaň.

Chémia kľúčových slov. Potrebujete len to, čo ľudia hľadajú. Nie však v súvislosti s niečím iným. Kľúčové slová vedúce k zobrazovaniu inzerátov môžu zbytočne žrať váš rozpočet, ak ich zvolíte zle. Nezabúdajte ani na vylučujúce kľúčové slová: ak predávate niečo drahé, na 100% nechcete zákazníkov, čo zadávajú do vyhľadávačov slovo „lacné“ – zoznam vylučujúcich (negatívnych) slov sa vyplatí mať dlhý a aktualizovaný.

Fráza rozhoduje. Roky dozadu nám bolo sľubované, že jedného dňa sa užívateľ nebude musieť zaoberať „presnosťou“ kľúčových slov, tzn. v akej fráze a do akej miery zodopovedajú vyhľadávanému termínu. Stále treba medzi nimi rozlišovať, voľné frázy vám zabezpečia more klikov, ale sú menej presné, exaktné frázy sú zase veľmi presné, ale v maličkých krajinách ako je Slovensko ich môže málokto zadávať. A teraz to riešte pri každej skupine slov.

Pristávacia (landing page) stránka musí byť správna. Niekedy môže byť nápad smerovať všetku návštevnosť na hlavnú domácu stránku dobrý nápad. Ale naozaj len niekedy. V drvivej väčšine prípadov musí inzeráť smerovať na presnú podstránku, ktorá vyhovuje želaniu zákazníka, inak to celé bez milosti vypne.

Rozšírenia v inzerátoch pomáhajú. Adresy, telefónne čísla, užitočné informácie – nie sú len na parádu. Pomáhajú sa užívateľovi orientovať už pri letmom pohľade na inzerát.

Konverzie sú hlavná metrika. Ak vám ide len o čistú návštevnosť, vtedy je akýkoľvek PPC systém ľahký. Lenže pri podnikaní ide hlavne o predaj – a to znamená vážne sa zaoberať sledovaním konverzíí, predajnosťou a úspešnosťou reklám.

Starajte sa svoju značku. Aj váš brand si zaslúži samostatnú kampaň – ak na to v inzerátoch zabudnete, môže vám ho prebrať konkurencia.

Optimálnia pozícia inzerátu. Byť na prvej strane dramaticky zvyšuje šancu na obchod. A zároveň sa to aj pekne predražuje, pretože o vrchol sa zaujímajú aj konkurenčné stránky a medzi vašimi inzerátmi prebieha neviditeľná aukcia. Musíte nájsť rozumný kompromis, aby vás bolo vidieť, a aby ste nesypali rozpočet do PPC zbytočne.

Správny typ reklamy. Textové inzeráty, obrázkové bannery, reklamné maily, videá, reklamy v aplikáciach – typov je veľa a vy musíte zistiť, ktorým sa najlepšie darí. Neexistuje univerzálny návod ako na to.

Sledujte konkurencie. Vždy. Všade. Možno to robia lepšie ako vy – možno sa môžete inšpirovať – a možno potrebujete sledovať svoje pozície.

Ak chcete správcu PPC systémov ako je Google Ads, veľmi rád vám pomôžem.

[epcl_button label=“Napíšte mi“ url=“https://stanosimo.eu/kontakt/“ type=“gradient“ color=“red“ size=“large“ icon=““ target=“_self“ rel=“dofollow“][/epcl_button]