Pamätáte si na Brány Skeldalu? Na celom svete si mysleli, že éru krokovacích dungeonov ukončil Stonekeep, len u nás sme vedeli, že to boli Brány Skeldalu z roku 1998.

Na českom startovači (obdoba parádneho Kickstarteru, hoci tu sa zatiaľ žiadny milióny nevyberajú) dal Jindřich Rohlík do ringu svoj projekt – port starých Brán na mobilné zariadenia, tzn. Apple iOS a Android. Náklady vyčíslil na 180 tisíc KČ, zatiaľ mu tam dobré duše poslali asi 50 tisíc. Podporiť ho môžete samozrejme aj vy na spomínanom portáli startovac.cz.

Brány Skeldalu, to je stará história. Produkt sprvu nadšených pubertiakov, ktorí to dotiahli až do štádia hotovej hry. Paranoidný génius Andrej Anastasov, šéfredaktor SCORE, sa vraj vtedy Rohlíkovi vyhrážal, že mu hru v hodnotení zdrbe, pokiaľ mu neposkytne exkluzivitu na recenziu…. No proste romantika starých čias :). Čo to z histórie si prečítate od majstra Napoleona – Rohlíka.

Hru nakoniec v každom časopise vychválili, hoci technologicky veru nebola nič moc a ani intro nenapovedalo, že príbeh sa časom o dosť zlepší. Naozaj ide o RPG zo starej školy, ktoré človeka pohltí alebo nie.

Práve systém krokovacích dungeonov je možno tá vec, ktorá dokonala sadne na telefóny a tablety, kde niet komplikovanejšieho ovládania a nižšie rozlíšenie grafiky neprekáže. Na druhú stranu – hm, no, riešiť labyrinty v Bránach, to človek ľahko zabudne vystúpiť z vlaku alebo opustiť prednáškovú miestnosť :). Skrátka na hranie to nebolo až tak primitívne a boli tu aj oné – uch och, náklad hry dramaticky klesá – hádanky a puzzle. A potom, síce jednoduchá krokovačka je stále priestorovo zložitejšia ako jednosmerné koridory v Mass Effecte alebo Dragon Age :).

Napoleon Games je dnes nenápadná firmička na jednoduché hry s nenápadnou po anglicky hovoriacou stránkou. Ale táto vec by mohla byť bomba. Pre starých veteránov, samozrejme. Čo pamätajú lepšie časy.

Do konca výberu peňazí je už len čosi vyše mesiaca. Držíme palce – koniec koncov, ak sa zbierka podarí, hra bude k dispozícii úplne zadarmo (počítačová verzia je zdarma už dávno – a nemá ani 200 MB).