Doplnkové matrace pre zdravie

Zdravý matrac

Nespí sa vám dobre? Skúste vylepšiť svoj súčasný matrac doplnkovým (nazývajú sa aj vrchné alebo krycie matrace). Dá sa použiť aj zdravotnícka relaxačná podložka.

Vrchné matrace veľmi efektívne zlepšujú anatomické vlastnosti pôvodného hrubého matracu. Väčšinou im na to stačí veľmi malá hrúbka – od zhruba troch do šiestich centimetrov. Je to vlastne taký chránič, vynikajúci ak je váš starý matrac preležaný alebo inak deformovaný, ak vás v ňom tlačia staré pružiny a podobne.

Hovorí sa, že z hygienických dôvodov (kvôli roztočom atď) by sa matrace mali meniť každý pár rokov, maximálne 10 rokov a dosť. Je však zaujímavé, že veľa rodín si matrace necháva oveľa dlhšie. Môže to byť aj z nostalgických dôvodov, veď voľakedy sa ešte také veci dedili medzigeneračne. Taký starší matrac môže znamenať pár pekných spomienok, ale zároveň bol už veľakrát prepotený, možno sa na neho niečo vylialo, liečili sa na ňom chorí ľudia – čiže zdravotné aj estetické riešenie je spomínaný doplnkový matrac.

Spomínali sme, že v starom matrace môžu byť roztoče? Možno by ste sa čudovali aká bohatá fauna tam je – a to aj v prípade syntetických materiálov. Žije tam celá džungľa baktérií, nájdeme tam mikrolarvy, plesne a ich výtrusy a bohviečo ešte, to všetko kvalitne zasypané veľkým množstvom prachu. Tma, teplo a vlhkosť sú totiž ideálnym životným prostredím takéhoto mikrosveta. Veď len za noc každý z nás vypotí asi liter potu.

Hrúbka doplnkového matraca by mala záležať od hrúbky (nosnosti a najmä tvrdosti) hlavného matraca (jeho jadra). Čím mäkkšie jadro – tým tenší vrch postačuje. O spodný matrac by ste sa mali tiež dobre starať – čistiť ho, vetrať, vysávať, prášiť. Na špinavom podklade by čistý vrch nemal asi veľmi zmysel. Keď sa zamyslíme nad tým, že na posteli trávime tretinu života – nie je to len tak. Vrchné matrace majú výhodu v tom, že sa oveľa lepšie prispôsobujú telu ako tuhé jadro. Takže si dokážeme vykúzliť pohodlnejší a tým pádom aj hlbší a kvalitnejší spánok, ktorý je základom ľudského zdravia.