FAQ

Časté otázky

Koľko stojí SEO?

Ako som zistil (vygooglil), zo zhruba 30 agentúr a mien, čo na Slovensku poznám, len málokto si dáva cenník na web. Jednak to býva vecou dohody a jednak sú v cene obsiahnuté rôzne služby, ktoré sa pri každom projekte rôzne líšia. Vždy to ale bude stáť aspoň niekoľko sto euro mesačne. Veľké agentúry stoja tisíce či desaťtísíce eur (a väčšina z tých nákladov nejde na nich, ale na ich nájmy, autá, kancelársky staff a pod.) Sumy sa dajú dobre zdôvodniť. Ak na to nemáte peniaze, môžete sa optimalizácii venovať aj na vlastnú päsť… Zistíte, že dostať sa do niektorých vecí trvá roky. Keď už nie ste technický typ, vždy môžete mať okolo svojich webov aspoň kvalitný lákavý obsah – to je samo o sebe tiež dobrá optimalizácia.

Mali by sme sa obávať Black hat SEO?

Dlhé roky fungovali rôzne pokútne techniky beztrestne. Potom algoritmy vynašli kladivá na špekulantov s výsledkami a odvtedy treba byť pri optimalizácii opatrný, respektíve netreba sa baviť s pakistanskými obchodníkmi na Fiverri :). Ale bez žartov – najväčšia výhoda skúseného pracovníka v SEO oblasti je práve to, že pozná na prvý pohľad čo je bezpečné a prínosne a čo môže váš web poškodiť.

Prečo sú SEO analýzy a reporty nezrozumiteľné?

Občas možno SEO manažéri majú tendenciu poslať človeku hromady grafov, aj keď o to dotyčný nestojí a nemá čas ani chuť lúštiť záhady mysle svojho partnera. Väčšinou sa snažím vypichnúť to najdôležitejšie a upozorniť sa na to. Komplikované reporty sú pre vás ako klienta dobré, môžete ich ukazovať tretej strane a pýtať sa či nerobím niečo zle :). A verte či nie, tých grafov môže byť vždy oveľa viac a naozaj majú výpovednú hodnotu.

Líši sa propagácia malej a veľkej firmy?

Áno aj nie. Vynaložením prostriedkov sa bohaté spoločnosti a malé firmičky líšia, to je jasné. Nástrojmi a metódami je to však v oboch prípadoch vlastne rovnaké. Už neplatí, že na reklamy majú peniaze len veľké firmy. S príchodom internetu sa koláč začali deliť a veľmi veľa súst. Aj malý inzeret sa už dokáže dostať tam, kde boli voľakedy iba bohatí platiči. Skôr by som povedal, že je rozdiel medzi tým, či chcete rovno predávať produkty alebo šíriť svoju značku (nad tým prvým treba rozmýšľať, na to druhé vám stačí dav kreatívcov a priaznivý rozpočet). Pri malých firmách je branding skrátka komplikovanejší.

Čo ak výrobca webu už na ňom nechce robiť ďalšie úpravy?

Toto je veľmi častá vec. Pri optimalizácii potrebujete prirodzene upravovať web. Ale ľudia, ktorí stránku vyrobili ju majú skrátka odovzdanú a hotovo. Zároveň sa do webu ťažko dostáva, alebo ešte horšie, je vyrobený zle a úprava by bola na veľmi dlhú dobu. Čo s tým? Treba tlačiť na webmasterov, ale weby robili poriadne, aby prijímali reklamácie a na SEO manažérov, aby volili ľahšie elegantné riešenia a nepresúvali kvôli drobnosti celé kontinenty.

Chápem naozaj prečo potrebujem optimalizáciu?

U majiteľov webstránok sa stáva, že nie vždy úplne chápu čo je to SEO, ale chcú ísť do toho, lebo si to prečítali alebo sa o tom niekde dopočuli. Fakt číslo jedna je, že ak je produkt aj web zlý, žiadne SEO to nezlepší. Najskôr treba mať predaja schopný produkt a ako tak dobrý web. Fakt číslo dva, vždy treba komunikovať a vysvetľovať si navzájom veci. A spolupracovať spoločne. Nemôžete svoj web len tak na niekoho hodiť a viac sa o neho nestarať a čakať príjem. Pasívny príjem neexistuje – určite nie v tej forme, že niekomu dáte 100 eur a on vám ich rozmnoží na 300 bez vašej účasti. Skrátka, webstránka musí mať dobrý a lákavý obsah. To je nalepšia optimalizácia.

Koľko stojí analýza webu?

Videl som analýzy za stovky eur… ktoré vyrobil niekto s free online toolom za pár sekúnd a potom k tomu popridával veľa učenej vety a pár grafov. Pri analýze webu ide o to skontrolovať pár desiatok faktorov a posúdiť celkovú funkčnosť a príťažlivosť webu. Ak viete, čo hľadáte, nie je to komplikované. Serióznemu klientovi urobím analýzu pokojne zadarmo. Pravda, manažéri v štátnych firmách alebo veľkých korporáciách s tým majú problém, a určite si radšej zaplatia agentúru, ktorá im vystaví za identickú prácu oveľa mastnejšiu faktúru.

Platí sa viac optimalizácia alebo kupovanie priamej návštevnosti prostredníctvom PPC reklám?

Teória hovorí, že SEO je jemný a dlhodobý nástroj, kde sa výsledky dostavujú po čase, kým PPC reklamy (platené za klik) sú okamžitý nástroj, priama prezentácia online, za ktorú tiež okamžite platíte. Prax to potvrdzuje. V skutočnosti sú veci komplikovanejšie a záleží na viacerých okolnostiach. Ideálne je, ak môžete kombinovať viac marketingových nástrojov.

Kedy potrebujem SEO?

V skratke: počas celého života webu by sa na ňom malo aspoň občas pracovať. Ale ak sa pýtate, kedy potrebujete SEO platenú službu, tak odpoveď znie: pri vytváraní webu, poprípade tesne po jeho dodaní. Ak sa vám zdá, že vaša stránka nie je dosť výkonná a nepredáva. Ak je váš web evidentne zastaralý, spúšťate nový biznis, alebo sa vám zdá, že konkurencia vás predbehla. A najmä ak web obsahuje chyby. Perfektný web neexistuje. Ani Google sám sebe nedáva absolútne vysoké skóre.