Google Ads

Google Ads

Každý príjem musí byť podložený určitým nákladom. 

Google Ads, bývalý Adwords je PPC reklamný systém firmy Google. Je aj najväčší na svete. Schválne, premýšľali ste, prečo je táto všemocná internetová firma taká bohatá? No predsa kvôli AdWordsu, tým malým nenápadným inzerátom, ktoré boli kedysi oddeľované od výsledkov vyhľadávania, čiarami, farbami a dnes s vyhľadávaním takmer splývajú. To je však len časť tejto ohromne modernej a flexibilnej platformy. Reklamy sa totiž môžu zobrazovať aj na úplne cudzích stránkach alebo v Youtube videách… A áno, dajú sa tlačiť už aj do mailov, dokonca nie sú označené ako spam, naopak, farebne zvýraznené reklamné maily svietia na karte Promotions.

PPC systémov je viac. U nás je napríklad veľmi obľúbený Etarget alebo Azetklik, ale čo si budeme hovoriť – Google a jeho AdWords sú skrátka najväčšia sieť. Majú najviac partnerov (pretože vaše inzeráty chcete zobrazovať aj na stránkach tretích strán) a ich algoritmy sú asi najviac premakané. Majiteľom Googlu tečú z reklamy miliardy dolárov… ale pozor. O zisk sa delia aj svojimi zákazníkmi. A pomocou AdWordsu sa dá obchodovanie na internete skvele zlepšiť. Na tomto mieste si treba povedať aké sú hlavné výhody AdWordsu a prečo by pri väčšine internetového biznisu nemal chýbať:

  1. Je pre malých aj veľkých obchodníkov. Nikto vám neurčuje, koľko peňazí musíte na reklamu míňať. Môžete minúť denne jedno euro alebo tisíc eur. Rozpočet máte absolútne pod kontrolou, môžete ovplyvňovať ceny klikov, neskôr sa prirodzene naučíte investovať viac do úspešných kľúčových slov a reklám. Ak Google usúdi, že ste nová firma, môže vám dokonca venovať zopár desiatok eur kreditu zadarmo – je to veľmi bežná a príjemná taktika.
  2. Náklady sa vracajú. Ak si napríklad zaplatíte bilboard pri ceste, len ťažko si spočítate či sa vám tá investícia oplatila alebo nie. V AdWordse si to viete vypočítať na cent presne (ak správne sledujete uskutočené nákupy na vašej stránke). Ak náklady prevyšujú príjmy, môžete všetko zastaviť a premyslieť si to od začiatku, systém sa dá donekonečne pilovať, zlepšovať a manažovať.
  3. Veľa testovania. S manažovaním súvisí aj ľahké experimentovanie s vašimi reklamnými kampaňami. Môže vás to stáť len pár centov a dokážete pri rôznych testoch zistiť, čo je obľúbená reklama a čo je len slepá ulička.
  4. Zameranie zákazníka. Trafiť sa presne do svojej cieľovej skupiny je sen každého marketéra. V AdWordse dokážete pracovať s lokáciami (nebudete napríklad prešovskú pizzeriu reklamovať v Bratislave) od malých miest až po celý svet. Dokážete sa sústrediť len na zákazníkov, ktorí sa reálne zaujímajú o váš segment.
  5. Okamžitá návštevnosť. AdWords beží online v reálnom čase. Návštevník klikne na reklamu a hneď je u vás. Samozrejme, len s návštevnosťou sa žiadny obchodník neuspokojí. Celá alchýmia PPC systémov spočíva v tom ako návštevníka premeniť na kupujúceho – a na konci mesiaca si len spočítať konverzie (uskutočnené nákupy po kliknutí na inzerát).
  6. Výskum kľúčových slov. Súčasťou AdWordsu je aj Keyword Planner, ultimátny nástroj na výskum kľúčových slov. Kľúčové slová jednak vyplývajú z biznisu a z vašej stránky, no na druhej strane, zákazníci môžu mať úplne iné predstavy ako vy a na internete hľadajú iné slová. A vy si to dokážete v momente zistiť. Viete si ľahko vyhľadať napríklad koľko ľudí na Slovensku mesačne zadá do vyhľadávača „kúpiť bicykel“. Podobných nástrojov je viac, ale načo si platiť za niečo čo je dostupné zadarmo a má to najlepší prístup k číslam? To, že na Slovensku tak dominuje Google všetko veľmi uľahčuje, nemusíte skúmať kľúčové slová pre rôzne platformy a vyhľadávače.
  7. Môžete zarábať na predaji reklamnej plochy. Celý systém AdWords má svoju zrkadlovú sestru – systém AdSense. V AdSense nič nepredávate, naopak, ponúkate priestor na svojich stránkach pre iných predajcov. Takže môžete zarábať aj z druhej strany – samozrejme, ak máte v ponuke atraktívny a navštevovaný obsah.

Rýchle a transparentné výsledky, ohromný prehľad nad trhom, to je technológia, ku ktorej sa internet musí uberať. Najväčšia pointa reklamných systémov je relevancia – neotravujeme s reklamami ľudí, ktorí o ne nestoja. Snažíme sa, aby reklamu uvideli len tí, čo sa chystajú v danom segmente práve nakúpiť. Je to síce utópia, ale takto by mal fungovať svet internetovej komercie.

AdWords reklamy majú rôznu formu – textovú a vkladajú sa do vyhľadávania (zakazníci prichádzajúci z týchto inzerátov môžu byť najkvalitnejší, pretože sa najviac zaujímajú o vašu ponuku), obrázkovú s animáciami alebo v poslednej dobe sú v móde videoreklamy. Všetko máte úplne pod kotrolou… a niektoré veci môžete dokonca zveriť chytrým algoritmom (napríkad dynamické reklamy sa generujú samé, podľa obsahu na vašej stránke).