Koniec hrdinov, ktorí si zo zadnice vyťahujú drakov, aby z ich chrbta zabíjali ešte väčších drakov. Na Kickstarteri sa možno práve liahne nová legenda. České áčkové RPGčko bez drakov a mágie, ale s absolútnou slobodou v stredovekom svete.

Za odmenu za dobrovoľný príspevok vraj môžete dostať ručne kovaný a nabrúsený meč. Vážne meč?! Poslední rytieri možno práve teraz mrznú na kyjevských barikádach, ale vo mne sa práve jeden zobudil. Kde mám, kurva, koňa a zbroj?

Deliverance (vyslobodenie) bude RPGčko so všetkým všade a ešte viac. Má to byť kombinácia absolútneho sandboxu ako v Mount and Blade, skyrimovskej grafiky a hrateľnosti, zaklínačskeho rozprávačského umenia a atmosféry filmu Braveheart (to je príklad pre západné obecenstvo, ktoré predsa len nepozná stredoeurópske reálie). No a tiež autori ašpirujú na veľmi realistický a vťahujúci bojový systém – kuk video, ako do seba pichajú chlapíci mečmi a kopijami. Ako naozaj.

Preč z klišé! Žiadne zabíjanie potkanov na začiatku. V hre budete mať možnosť byť čímkoľvek a stredoveký život bol naozaj pestrý. Vtedy existovali napríklad stovky druhov remesiel, na ktoré si dnes už nikto nespomenie… ale zábavnejšie bude určite naháňať sa so zbojníkmi v lese, odrezávať mešťanom miešky (tie so zlatom, ale tie druhé možno by sa dalo implementovať do hry) alebo vyšetrovať vraždy.

Nasľubovaného je toho veľa. Jazda na koni, obliehanie hradov, minihry… a tak ďalej a tak ďalej. Na engine Crytek. Bude verzia pre PC, Mac, Linux, PS4 alebo Xbox One. No, a dúfajme, že tam bude aj charakteristická česká atmosféra a stredovekejšia hudba ako tie pompézne tóny v traileri. Toto má byť hra pre celý svet, ktorý sa pomaly odvracia od klasických hier a presúva sa na mobilné zariadenia. Ale tento rytier chce ešte raz vyraziť zo svojho hradu.

Kampaň začala dnes na obed. Pozerám na Kickstarter – na projekt prispeli ľudia sumou 100 tisíc libier. Začínam písať tento článok – 120 tisíc libier. Vlastne 125 tisíc už…. nasadené tempo je výborné. 40% sumy vyzbieranej komunitou je v suchu. Za 29 dní by to teda ľudia z Warhorse Studios (žiadni amatéri, makači z Mafie, Operácie Flashpointu, Armyatď, Dan Vávra do tohto dáva svoje renomé) mali dať.

Po pár sekundách videa (oplatí sa pozrieť celé) je jasné, že projekt nie je na začiatku. Prístup do alpha a beta testovania je pre štedrých darcov samozrejmosť. Plus nejaké tričká a hŕba ďaľších odmien… no, samozrejme, hlavne ten stredoveký žabykláč vytŕča. Ale ten dostanú asi len „veľmi“ štedrí sponzori. Ostatní si zrejme budú musieť meč vyrobiť v hre, ale si ho zobrať z mŕtvoly nejakého kráľovského žoldniera.

Zaujímavé je, že nad 1200 libier na Kickstarteri (najvyšší dar) je titul Pápež. To lebo husiti bojovali s pápežencami a pápeža karikovali na obrázkoch, za ktoré by sa červenal aj Shooty. Ale počítajú sa, samozrejme, aj obyčajní sedliaci s vidlami, bezmenní hrdinní obrancovia vlasti, ktorí bránili kráľovské uhorské mestá pred hustitskými nájazdníkmi (to viete, vždy treba fandiť trochu aj našim).

Pevne verím, že pôjde hrať za ktorúkoľvek zo strán v konflikte. Autori sľubujú absolútnu slobodu pri výbere svojej kariéry, takže hádam bude možné budovať si reputáciu aj ako pokorný služobník Ríma a kat husitov.

 

P. S. Obrázky sú samozrejme z Kickstarteru, link v článku. Hm, zase tam pribudlo 8 tisíc libier. Tu naozaj tiká bomba. Veľa šťastia pri finalizácii nápadov, hoši. Inak, nezabudnite, že minulý týždeň vyšli Brány Skeldalu na telefóny a tablety a sú zadarmo.

P.S.2 Zajímavé načasovanie inak. Pretože dnes na Kickstarteri spustil rovnako 30-dňovú kampaň aj RPG projekt Cradle, tiež na Crytek Engine a tiež s veľkými ambíciami.  A s podobným cieľom – 350 tisíc libier. Ale chlapci z Pittsburgu zatiaľ vyzbierali len 4 %, 10-krát menej ako českí vývojari, hoci aj ich hra vyzerá super.