Vážne ubehlo už 11 rokov od deviateho dielu? Boli časy, keď žáner RPG a séria Might and Magic boli skoro synonymá. A čoskoro má vyjsť nový diel, okrúhla desiatka. S podtitulom Legacy. Má to byť krokovací dungeon.

Rozlúčka pri deviatom dieli bola neslávna, výborný svet Moci a Mágie odišiel do siene hrdinov. Odvtedy môžeme len spomínať na stovky hodín užitočne strávených v obrovskom svete, kde sa hráč mohol vydať kedykoľvek kamkoľvek – ak si teda trúfal na tie supersilné potvory. Po obrovskej šesťke prišla kratšia, ale zábavná sedmička, už trochu zastaravajúca. No a osmička bola už úplne zastaraná – vo svojej dobe stále 2D sprity – ale zábava bola stále tá istá.  S drakmi, minotaurami a vampírmi v parte. Firma 3DO ale skrachovala.

Ubisoft už nejaký čas drží práva na túto kravku, ktorá sa dá dojiť momentálne len z cecka s názvom Heroes of Might and Magic. Napokon došlo aj na resuscitáciu starodávnej série (to je teraz v móde, nikto ani za svet nechce vymyslieť niečo nové). Prácou je poverené štúdiou Limbic Entertainment, ktoré na svojej stránke prakticky nemá iné info, len novinky okolo M&M X – vidno, že sa na svoje RPG dietko videné z vlastného pohľadu sústredia poriadne. No a keďže sme v 21. storočí, tak sústrediť sa na prácu znamená robiť jadro hry a grafiku nechať na nejakých lacnejších Aziatov (v tomto prípade Ubisoft Chengdu).

A čo je vlastne najväčší vtip? Že Ubisofťácki manažéri si rozhodne uvedomujú, že nejde o mainstreamový titul. A že budú chcieť osloviť menšiu, ale spoľahlivú skupinu starých hráčov a sklerotikov. Hra urobí pár krokov v histórii dozadu a stane sa krokovacím dungeonom (dôkazy sú, žiaľ, už dlho na youtube – polhodinový gamewalk a ani raz sa hráč nepozrie šikmo!). No. Neviem, či je to dnes šťastné rozhodnutie. Pretože vlastné staré diely hry ponúkli vlastne normálnu slobodu hrania. Po novom, v super 3D grafike, ideme pekne dozadu do histórie.

Úplne z toho dýcha snaha napodobniť úspech krokovacieho Legend of Grimrock, u ktorého sa čaká na druhý diel. Zlým obchodným riaditeľom v Ubisofte rozhodne nejde o záchranu sveta, ale len o zisk, všakže. Preto už od leta hráči môžu vlastne Legacy hrať . Normálne sa to volá betatest a je to zadarmo, v tomto prípade si ale vydavateľ účtuje za malý obsah peniaze a k dobru upozorní, že je to ešte celé zabugované.

Mimochodom, odohrávať sa to má na polostrove Agyn a dej má vraj nadväzovať na šiesty diel (mal výborný príbeh v krajine Enroth a bol prepletený s príbehom v Heroes of Might and Magic 2). Bude tu plno classov, dungeonov…. a stále to nešťastné krokovanie. V obchodoch budú parádne atmosférické animácie (tie sa mi veľmi páčili už za starých čias) a bude hrať výborná fantasy hudba (či dosiahne vesmírnej kvality predchádzajúcich dielov – asi sotva, to neprekoná už nikto :). No skrátka…. klasika pre nostalgikov, čo si nevšimli, že 90-te roky už skončili. V každom prípade, stále veľmi zaujímavý projekt. Pomaly si začnite leštiť paloše a opravovať dobité štíty.

A zaujímavo vyzerajú aj online Heroesi v browseri….