Najikonickejší film všetkých čias: názory sa líšia

Hriešny tanec

Vybrať najlepší film vôbec? Je nesmierne zábavné sledovať rôzne rebríčky a názory.

Tak napríklad Hollywood Reporter, časopis, ktorý už 90 rokov sedí rovno na prameni, tvrdí, že absolútne filmové nebo je Krstný otec od Coppolu (samozrejme, jednotka) s Marlonom Brandom a mladým Al Pacinom. Na druhé miesto zaradili Čarodeja z krajiny Oz (toho z roku 1939, nie remake z roku 2014). Tomu na Slovensku nerozumieme – tento film nás kompletne minul a netušíme ako ohromne ovplyvnil americkú popkultúru. V hollywoodskom rebríčku nasleduje Občan Kane – opäť čisto americká záležitosť – a potom dvojica filmov, ktoré boli natočené a prezentované naraz v legendárnom roku 1994: Vykúpenie z väznice Shawshank a Pulp Fiction. Mimochodom, v tomto roku vyšiel aj Forrest Gump, ale toho dali až na štrnáste miesto za všetky tie superpopulárne série ako Star Wars, Indiana Jones alebo Návrat do budúcnosti.

Briti

Toľko americký pohľad. Napríklad britská BBC pre istotu robí pre Američanov vlastný rebríček a nikdy ho neporovnáva s domácou produkciou – vedia, že by to bolo zvláštne. Briti na prvých miestach zopakovali Krstného otca a Občana Kana a na tretie miesto dali prekvapujúco Hitchcockovu mrazivú (a farebnú) klasiku Vertigo, ktorá vo svojej dobe až tak veľmi neváľala. Potom Britov očarila Kubrickova vizionárska Vesmírna Odysea z roku 1968, ktorá má v názve 2001. Potom Angličania zaradili prekvapujúco starý western Stopári z päťdesiatych rokov a dokonca Sunrise z roku 1927 – vidno, že anglický rebríček sa snažil byť oveľa viac classy ako ten americký a menej hľadel na blockbustery.

Internet

A potom tu máme rebríčky, ktoré tvoria buď užívatelia internetu, alebo tzv. odborná verejnosť – a z množstva online hlasov vyzerajú tie názory naozaj inak. Užívatelia na Metacritice trebárs dali 100 bodov staručkému Oknu do dvora, kde fotograf na vozíčku pri sledovaní susedov začne tušiť zločin. Nezvyčajnú a mýtickú stovku dostala aj Casablanca a potom Boyhood, film dokončený v roku 2014, ktorý nemá ani slovenský preklad a režisér ho s detskými hercami točil až dvanásť rokov do dospelosti. Nasleduje napríklad francúzska podivnosť Tri farby: Červená a ďalšie zvláštne filmy – užívatelia, zdá sa, majú pri kritike radšej experimenty ako kinomasa, ktorá produkuje čísla.

Na Rotten Tomatoes žiadny film nedostal nikdy stovku. Hodnotenie 99% má napríklad Moderná doba z roku 1936 alebo Black Panther z 2018. To sú ohromne rozdiely veci. Recenzentov chytil za srdce napríklad kórejský Parazit z roku 2019, ktorý má 450+ recenzií a 98% – to je asi najlepší pomer. Najviac recenzií má zrejme Avengers: Endgame, so síce iba 96%, ale najväčšou odozvou – však to aj bola mohutná franšíza.

Čechoslováci

A čo náš vkus? Československá filmová databáza preferuje tiež Hollywood. Najlepšie filmy podľa českých a slovenských užívateľov sú Vykúpenie z väznice Shawshank, Forrest Gump, Zelená Míľa (dvakrát po sebe Tom Hanks), Prelet nad kukučím hniezdom (predsa len vklad našich končín), drsná krimidráma Sedem a Schindlerov zoznam od Spielberga.

Ak vám väčšina filmov v tomto zozname niečo hovorí, gratulujeme: ste pripravení na hru Stierací plagát 100 ikonických filmov. Plagát so stieracími plochami totiž nevyvedie z miery len ozajstného znalca filmov a popcornu. Sú tu jednak klasické filmy ako Hriešny tanec (na obrázku) alebo relatívne čerstvý životopisný Bohemian Rhapsody.