Výsledky obligátnych koncoročných ankiet prináša renomovaný portál IGN ešte pred koncom sveta (keby niečo). V kategórii MMORPG hier sa redakcia aj návštevníci zhodli na jednej značke – Guild Wars 2. Nie je to možno revolučná diera do sveta, ale v tomto žánri tých dier už veľa nenájdeme.

Ďaľšími nominovanými hrami boli warcrafťácke Pandy, datadisk k LOTRO Riders of Rohan, Planet Side 2 a trochu čudný a nedotiahnutý Secret World. O Star Wars Starej republike, ktorá mala byť podľa vlhkých snov majiteľov EA hrou roku 2012, sa nikto ani nebavil. Škoda, že sa nevyhlasuje aj anketa Fail roka. Stručnú ódu na Guild Wars 2 si môžete v angličtine prečítať na IGN, rovnako aj ostatné aj ankety z ostatných žánrov hier.

V kategórii RPG hier vyhral Torchlight II, čím redaktori dali najavo, čo si myslia o Diablo 3 humbuku. Keby sa ale hlasovalo podľa predajnosti… vieme, že pekelníci by vyhrali na plnej čiare. Zaujímavé je, že čitatelia si vybrali za naj hru Mass Effect 3 – séria má proste stále svoje čaro – aj napriek tým príbehovým koncom.

Keď už sme pri tom príbehu, tak Best PC Story je  Spec Ops nasledovaný tesne novodobou adventúrou The Walking Dead :). Čo je jasný dôkaz, že dnes už pri príbehu nejde o tolstojovské riavy slov, ale hlavne o moderné a svižné podanie, spád a prekvapenia. Skrátka, treba hráčovi vypáčiť sánku smerom k podlahe.

Poďme k najdôležitejšej ankete, a to je celková <strong>kategória Najlepšej hry roka 2012 –  a áno, tu redaktori opäť zvolili Guild Wars 2</strong>! Zrejme aj oni to hrajú zadarmo ako my. Tragický obchodný model EA stroskotal, hlavný designér Bioware prosí hráčov o feedback, ktorý im bez platenia dolárov, ani nemôžete dať :).

GW2 dokonca zvíťazil v kategórii najlepšia grafika… no… tento výsledok prijímame mierne s rozpakmi.