Klimatizácie (pôvod slovenského slova sa nám nepodarilo vypátrať, no základ slova “klíma” je každému jasný) majú historický zádklad už v roku 1902. Prvým vynálezcom bol Willis Carrier, ktorý vlastne uviedol do samotnej prevádzky prvé ochladzovacie zariadenia. Samotný prvotný (a nedokonalý) princíp bol v prehnaní vzduchu okolo trubičiek so studenou vodou.
Prvá klimatizácia bola inštalovaná v Detroite a neskôr v americkom Kongrese a v Bielom dome. Až neskôr boli vyvinuté klimatizačné jednotky pre klasické domy a domové komplexy. V súčasnosti je klimatizácia bežne dostupná a je i bežným štandardom. Klimatizácia sa stala súčasťou nášho každodenného života. je vyhľadávaným prvkom moderných stavieb, ale montuje sa aj do starších objektov. V starších komplexoch plní mnoho funkcií, ktoré už tieto komplexy nezvládajú adekvátne plniť.
Všetko s mierou
Firmy, ktoré distribuujú dnes klimatizačné jednotky realizujú ich samotnú inštaláciu do domov, kancelárii, ale aj do funkčných zariadení, ako sú autá, či iné dopravné prostriedky. Realizujú ich servis, nie len ich predaj. Často sa stáva, že noví majitelia nepoznajú ich obsluhu a teda tieto firmy realizujú okrem zaškolenia k používaniu aj nevyhnutnú edukáciu v oblasti adekvátneho využitia klimatizácii, servis klimatizácii a aj samozrejme orientáciu v širokej škále poskytovaných klimatizačných jednotiek.
Realizované sú aj projekcie, pretože nie len nové domy, ale i tie staršie potrebujú funkcie, ktoré poskytujú klimatizačné jednotky. V rámci zdravia vedia klimatizačné jednotky nie len ochladiť vzduch, ale aj ho čistiť, preto je vhodné realizovať inštaláciu takýchto jednotiek u ľudí, ktorí trpia ochoreniami, ktoré pre adekvátny vývoj potrebujú čisté a vetrané prostredie. Teda klimatizácie sú ideálnym riešením pre široké spektrum obyvateľstva, pričom je riešiteľom mnohých problémov, ktoré obyvateľov trápia.
Klimatizácia však všeobecne už slúži počas celého roka, nie len v letných mesiacoch. Samotné klimatizácie prešli od svojho vzniku vývinovým procesom a funkčnými zmenami. Klimatizácie slúži k tepelnej úpravem, ale aj k filtrácii vzduchu v miestnosťach. Základným princípom je však ochladzovanie vzduchu a aj k jeho odvlhčovaniu. Základný princíp je princíp chladničky a teda odoberanie tepla určenému priestoru, pričom ho spätne posúva späť do priestoru.
Funkcie a funkcie
Nové klimatizačné jednotky však disponujú 4 základnými funkciami a to samozrejme chladením, kúrením, odvlhčením, ale aj filráciou. Klimatizácia ako taká sa skladá z viditeľnej vonkajšej jednotky s výmenníkom, kompresorom, pričom disponuje elektrickými silovými časťami a z vnútornej jednotky, ktorá disponuje vnútorným výmenníkom, ventilátorom a ovládacej jednotky. Obe časti sú prepojené. Takýmito klimatizačnými jednotkami disponujú prevažne domácnosti a kancelárie, ktoré majú samozrejme tieto jednotky prispôsobení veľkosti a spotrebe, pričom sú zachované základné funkcie.
Poznáme aj nástenné klimatizácie, ktoré patria medzi univerzálne najpoužívanejšie jednotky pre bežné montáže klimatizácií. Práve pri nástenných klimatizácia sa nevyžaduje úprava a interiéru. Jednotky môžeme ľahko nainštalovať do malých priestorov, pri čom vynikajú svojím chladiacim výkonom a flexibilitou nastavenia. Ideálne svojím vybavením vzhľadom, ale aj cenou. Aj tieto jednotky sú určené pre kancelárie, byty, rodinné domy, ale reštauračné zariadenia, či technické miestnosti. Využívajú sa teda v priestoroch kde je potrebné funkčné a elegantné riešenie. Ich výhodou je nízka spotreba energie.
Výkon je prispôsobený rozlohe miestnosti, ale aj takým vymoženostiam ako je wifi ovládanie, antibakteriálny filter alebo aj farba. Pri filtrácii je potrebné naučiť sa, že medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nesmie byť rozdiel viac ako 8 stupňov. Ak je možné ideálne je nastaviť klimatizáciu na nízke otáčky, pretože minimalizujeme bolesti hlavy spôsobené klimatizáciou. Taktiež je ideálne, aby sa krútiaci vzduch nezastavil priamo na ľudí v miestnosti. Pred odchodom z práce je ideálne, aby sme 10 až 15 minút klimatizačnú jednotku vypli a postupne sa prispôsobovali vonkajšej teplote.
Category: Blog