Keď sa pozrieme na grafy z newzoo.com, vidíme, že to bolo zhruba pred dvomi až štyrmi rokmi, keď PC (stolné počítače) stratili dominanciu v hernom priemysle.
Videohry na konzolách mali už o chlp lepší podiel na trhu – a na chrbát sa im lepili hry na smartfónoch. Prognóza na rok 2017 hovorí, že PC bude mať 26 % z trhu, konzoly 28% a smartfóny 30%. S tým, že celý trh sa neustále nafukuje a nafukuje… a číní tak už vyše 40 rokov, keď sa v začiatkoch dalo hrať len na predchodcoch počítačov. Veľmi kvalitné porovnanie herných platform má aj Wikipedia.com.
Mimochodom, zo všetkých týchto dát a článkov vyplýva aj jedna vec – trh je momentálne dosť stabilizovaný a v najbližších rokoch sa asi viac nerozhúpe. Počítače držia nad vodou viac menej masové hry na internete – MMO hry, MOBA hry, všelijaké strieľačky a multiplayerovky, kde hráte proti živým ľuďom. V offlinových hrách sa pre PC už ozajstné blockbustery nevyvíjajú exkluzívne – top série ako Assassin’s Creed, Witcher, Elder Scrolls a tak ďalej a tak ďalej – sú už multiplatformové. PC-čkár hráč to pozná aj podľa nešikovného ovládania, ktoré je horšie ako povedzme pred 15 rokmi :). Ale to je už daň za to, že aj také ohromné hity ako GTA na PC vôbec idú.
Herný PC, to je vlastne Windows. Od DOS čias to inak nebolo – hoci Linuxákov máme radi, pri hraní im nikdy neveríme, že rozbehajú to isté, čo my na Windows 10. Jednoducho, emulátor je vždy len emulátor. Pri Windows sa už dlhé roky nedeje žiadna významná revolúcia. Procesory prestali zrýchľovať podľa Moorovho zákona, pretože technológia narazila na svoje hranice. Prakticky všetky hry pustíte aj na „sedmičkách“. Revolúcie sú maličké a v detailoch, točia sa okolo distribučných systémov ako sú Steam a Origin a okolo spomínaných crossplay konceptov. Inými slovami – voda je pokojná.
Možno by sme si mohli povedať, prečo je PC výborná platforma na hranie, aj keď vôbec nie taká špecializovaná ako Playstation alebo X-Box. Teda – pardon všetkým vyznávačom ostatných platform, autor článku je veľký fanúšik PC a na Wii pod televízorom padá prach :).
Prekvapujúcou výhodou PC je cena. V minulosti boli herné počítače drahé a keď ste neurobili významný upgrade každé dva roky, už vám vaša šunka nestíhala. Ale technológia pribrzdila, rýchlostné preteky skončili. Počítač na hranie zoženiete aj za 300 eur – možno vám nepôjde nič na maximálnych detailoch, ale PC-čkári môžu byť aj starí nostalgickí hráči, ktorým je to fuk. Samozrejme, môžete aj poriadne investovať a vtedy budete mať „vizuál“ kvalitnejší ako akýkoľvek konzolista.
Upgradovateľnosť a prispôsobiteľnosť sú ďaľšie tradičné body k dobru pre PC. A čo ovládanie myšou? Mierenie v strieľačkách alebo strategické klikanie na iných platformách nehrozí… Potom je tu taká vec, že už skončila éra, keď niektoré hry boli „exkluzívne“ len pre vyvolené platformy (preslávili sa tým najmä Nintendo a Sony). Samozrejme, úžasné veci ako The Last of Us si na PC nezahráte… ale stále veľký trh sa neignoruje ľahko.
Počítače majú aj obrovskú spätnú kompatibilitu, čo konzole nemajú vôbec alebo len sčasti. Na PC spustíte toho veľa – rovnako ako veľa toho nejde a musíte hľadať ako :). No Windows hry hrávam občas aj také 20 rokov staré a ide to. A na DOSácke zlaté poklady máme emulátory… alebo sa dokonca dajú hrať v browseri. Link sem ani nebudem dávať, pretože takých projektov je už viac.
A poďme ešte k drsnejším dôvodom, prečo mať PC ako hlavnú hernú stanicu. Čo tak hranie zadarmo? Free to play model momentálne PC vládne a hromadu parádnych hier môžete hrať zadarmo, s istými obmedzeniami, samozrejme, ale je to iné ako vycálovať 50 euro za hru a potom ju odložiť po 10 minútach. A potom tá úžasná všestrannosť počítača – väčšinou ho máte ako kanceláriu, komunikačný spot, výtvarné štúdio atď atď. Môžete k nemu pripojiť periférie od výmyslu sveta (alebo aspoň poriadnu pohodlnú klávesnicu, ktorá je 4 x väčšia ako váš tablet) a prispôsobiť si ho podľa ľubovôle. Vlastne PC a MS Office potrebuje každý tak či tak. V 21. storočí… Sú veci, ktoré do smartfónu ani tabletu nevtesnáte.
Category: Blog