Ako prilákať potencionálnych zákazníkov do e-shopu

Stáva sa, že máte e-shop ale nemáte potuchy ako do neho priviesť zákazníkov – práve preto existuje digitálny marketing. Je zaujímavé ako sa zlieva svet klasického offline predaja s online shoppingom. Vyskúšať môžete všetko – test každého nástroja môže byť lacný, ak niečo funguje, šup s investíciami do správnej cesty.

Produkt. Než začnete s promovaním webu, musíte sa najskôr spýtať sami seba, či je váš produkt konkurencieschopný. Veľa produktov (alebo služieb) totiž nemá potrebnú kvalitu… a majiteľ e-shopu si to nemusí uvedomiť. Ak máte zlý produkt, zlyháva akákoľvek reklama, čo frustruje všetkých zúčastnených.

Cena. Máte pravdu, stále sme sa nedostali k marketingovým taktikám. Posledná vec – ak máte zlú cenovú politiku, zhoríte tiež. A rovnako bude reklama neúčinná.

Vývoj webu. Pri online nakupovaní všetko začína a končí s kvalitným webom. Web musí byť rýchly, priateľský, pekný na pohľad…. moderný, prehľadný, orientovaný na človeka – a mali by ste na ňom pracovať celú existenciu svojho e-shopu. Hromada obchodov robí chybu, že si nechajú vyrobiť stránky na kľúč a ten potom odhodia a čakajú na úspech s neaktualizovaným webom.

Platené kliky. Najtypickejší nástroj sú PPC reklamné kampane typu Google Ads. Načo chodiť okolo horúcej kaše a babrať sa s neurčitými teoretickými záležitosťami. PPC prináša zákazníkov priamo k produktom, okamžite a za presne dohodnutú sumu.

Sociálne siete. Áno, je to klišé – to, že bez sociálnych sietí to v 21. storočí nejde. V skutočnosti – ide. Robiť zaujímavý obsah okolo drvivej väčšiny tovarov je mierne povedané, vzdialené realite. Na druhej strane, sociálne siete sú malé internety vo veľkom internete, kam skutočne chodia ľudia a kde za pár centov získate reklamnú plochu. Využívať klikacie reklamy v sociálnych sieťach sa hodí.

SEO. Web, ktorý ľudia nenájdu vo vyhľadávaní, je odsúdený na neúspech. Aby ste boli vo vyhľadávačoch na očiach, potrebujete web optimalizovať – a možno aj zvoliť nejakú vhodnú stratégiu budovania odkazov na seba.

Blogovanie. Video vraj zabilo blog. Neverte tomu. Blogging je stále veľmi účinný nástroj – či už na PR články, ktoré oslavujú vaše meno (lepšie keď ostanete trochu pri zemi), alebo trebárs na linkbuilding, aby váš e-shop stúpal vo vyhľadávaní.

Affiliate. Najpohodlnejšia cesta je nechať vymýšľanie marketingových nástrojov na niekoho iného a vy mu len zaplatíte províziu za predaj. Znie to jednducho, ale nie je. Niekedy to funguje ale výborne.

Viral. Niektoré videá alebo posty sa stávajú legendami, obletia svet a dostanú zvláštny názov virálne. Svet zrodil influencerov, aby sa preslávili na Youtube, Instagrame alebo Tik Toku. A sem-tam nenápadne niečo reklamovali. Ak sa dokážete dohodnúť s nejakou známou tvárou na spolupráci, môže z toho vzísť pekný výsledok.

Akcie, kupóny, porovnávače cien. Načo letia zákazníci ako sliepky na pľuvance? No predsa na zlacnené veci. Akcie a výhodné ponuky sa oplatí púšťať do éteru pravidelne – alebo bojovať o zákazníka permanetne na nejakom porovnávači cien typu Herueka.

Oslovovanie zákazníkov e-mailom alebo telefonicky. E-mail marketing alebo vyvolávanie ľuďom môže byť vnímané negatívne – ak ste príliš agresívni a neohľaduplní. Na druhú stranu tieto kampane prinášajú výsledky.

Živá prezentácia. Hlavnou výhodou e-shopu je, že sa môžete skrývať v jaskyni a nikdy neuvidieť svojho zákazníka naživo :). Čo je škoda – medzi ľudí treba občas chodiť. Stále existujú výstavy, festivaly, jarmoky a príležitosti na živú prezentáciu svojho podnikania, čo môže osviežiť vašu náladu aj tabuľku s predajom.

Inzercia. Inzertní manažéri klasických novín a časopisov (bilboardov, televízií…) sú drsní obchodníci a nasľubujú vám hory doly. Tradičná inzercia (napríklad v tlači) patrí k najdrahším marketingovým nástrojom, niekedy funguje efektívne ako za starých dobrých čias. Len nezabúdajte, že tradičné médiá sú vo veľkých problémoch, musia sa o koláč deliť s internetom a nechce sa im upravovať kvôli tomu svoje cenníky.

Analýza. Z grafov, ktoré nájdete na Google Analytics alebo obdobných nástrojoch, môžete vyčítať, prečo sa vám nedarí, čo je zle, ktorá kategória má potenciál, čo si nikto nevšíma a ako si vlastne na tom stojíte u zákazníkov. Analýza je pevné zrkadlo, ktorej výsledky by ste pri podnikaní mali brať vždy do úvahy.