Sedem základných typov grafického dizajnu pre začiatočníkov

Typy dizajnu

Dizajn sa vyvíja dlho – existoval ešte predtým než sa utvorili prvé civilizácie (a podmienkou civilizácie je umenie písma, čiže grafika bola skôr ako písmo). Urazil dizajn za tie tisícročia dlhú cestu? Jednoznačne áno.

V 20. storočí sa výtvarníci pokúsili zjednotiť rôzne typy dizajnu. Takže ako to už chodí, vzniklo ešte viac škôl ako bolo predtým. Ešte nevedeli, že príde internet… Ak to s dizajnom myslíte vážne, zamerajte sa na jeden typ  – môžete sem-tam fušovať do čohokoľvek, ale vždy sa odporúča ovládať jednu vec poriadne, než viac vecí polovičato.

  1. Produktový dizajn. Áno, výrobky propagujú samé seba… a schopný návrhár ich musí zabaliť (do predajných alebo prepravných obalov), ale zasiahnuť dizajnom samotný produkt je nesmierne ťažká vec. A čím jednoduchší výsledok od vás chcú, tým je to náročnejšie. Dizajn na mieru býva často výsledkom kolektívneho brainstormingu.
  2. Printový dizajn. Tlačiť sa dá na všeličo – nielen na bilboardy a plagáty, ale i na tričká, hrnčeky a všelijaké reklamné predmety. Čokoľvek čo sa tlačí, vyžaduje veľa predstavivosti v priestore a veľa skúšania – vidieť výsledok len na monitori nikdy nestačí.
  3. Webový dizajn. Je charakteristický tým, že funkcia je na prvom mieste pred estetikou. Webový dizajnér by mal ovládať sem-tam jednoduchšie kódovanie, rátať s rôznymi platformami a rozumieť sa do veľa aspektov online podnikania.
  4. Branding. Zamerať sa na značku spoločnosti býva niekedy vnímané ako kráľovská funkcia dizajnu. V jednom maličkom logu (napríklad) vyjadriť myšlienku nie je práca na jeden deň. Každá spoločnosť má svoju identitu a tú musíte vystihnúť – alebo pomôcť ju formovať. Je rozdiel medzi malým streetfoodom a korporáciou, ale spoločné majú jedno – potrebujú talent a porozumenie.
  5. Vydavateľský dizajn. Najmä knihy, časopisy a noviny žijú vo vlastnom svete. Zviazané konkrétnymi pravidlami čakajú na dizajnéra, ktorý ich oslobodí. Prvá strana predáva – a vydavateľský priemysel stále uživí armády grafikov a dizajnérov.
  6. Animácie. Kedysi mali na animácie monopol televízia a filmy, ale dnes sa môže každý stať streamerom alebo youtuberom – a strihať si a animovať vlastné videá. Keď si dáte robotu, rozpohybovaný výsledok bude vždy 100-krát lepší ako keď niečo iba opíšete slovami.
  7. Enviromentálny dizajn. Kombinuje klasický dizajn, s tým čo je dnes potrebné a asi aj nevyhnutné – so životným prostredím, s architektúrou, úpravou krajiny, urbanistikou, návrhom miesta pre život. Ekodizajn je budúcnosť.