SEO

SEO

Web má byť optimalizovaný pre ľudí a nie pre robotov alebo umelú inteligenciu. Ale je to umelá inteligencia vyhľadávača, ktorá rozhoduje, ktorý web bude vo vyhľadávaní vysoko a ktorý nie. Preto treba myslieť pri optimalizácii na obe strany.

Čo je SEO a načo je to vôbec dobré? Skratka znamená anglický termín Search engine optimalization. Alebo po našom Optimalizácia pre vyhľadávače. Vec, o ktorej ste sa možno dopočuli, že dokáže zvýšiť návštevnosť alebo predaj na vašom internetovom projekte.

Ľudia neustále čosi na internete hľadajú a kupujú. Možno hľadajú práve vás. Keď sa k vám dostane zákazník cez vyhľadávač, nemusíte nikomu nič platiť. Na druhú stranu, optimalizácia väčšinou nie je zadarmo. Vždy treba niečo investovať – buď peniaze alebo čas a vedomosti.

Optimalizácia je jemný a nepriamy nástroj. Nepriamy pretože nefunguje ako napríklad klikacia reklama (zaplatíte a prídu k vám ľudia). SEO je beh na dlhú trať a v dlhodobom horizonte prináša viac ľudí ako platená reklama – teoreticky. Títo ľudia (volajú sa aj organická návšteva) sú však kvalitní zákazníci. Hľadajú práve váš produkt.

Do roku 2013 stačilo svoj web spamovať externými odkazmi a stránka vo vyhľadávaní stúpala. Dnes to tak už nefunguje. Vyhľadávacie algoritmy sú veľmi prefíkané. Vyžadujú kvalitný obsah pre živých ľudí – a vy im ho musíte dať. Nad nepoctivo robenou optimalizáciou visí neustále meč penalizácie. Dobrý SEO manažér sa preto nesnaží algoritmus oklamať, ale pracuje čestne.

Osnova prác na optimalizácii vyzerá zhruba takto: SEO manažér dostane do rúk webstránku a analyzuje ju. Sú desiatky vecí, čo treba skontrolovať. Správnosť značiek, prehľadnosť webu z pohľadu človeka aj robota, bezpečnosť, rýchlosť, ako to vyzerá na mobiloch… a oveľa viac. Nájdené chyby treba opraviť. To sa volá on-page SEO.

Termín off-page SEO v minulosti väčšinou znamenal linkbuilding, čiže budovanie odkazového profilu. Dnes už odkazy samy o sebe nestačia, musia byť tématicky vhodné, prichádzajúce z kvalitných webov, rôznorodé, najlepšie ak je okolo nich plno obsahu s pridanou hodnotou.Možno ste počuli niečo o black hat technikách alebo penalizácii. 

Penalizácia znamená, že vás vyhľadávač vyradí z výsledkov vyhľadávania. V prípade obchodu je to ťažká rana. Dostať sa naspäť môže trvať aj rok. Môžu za to nekalé praktiky, preto ten názov 

black hat. Sem môže patriť napríklad neviditeľný text (človek ho nevidí, ale robot áno), spamovanie odkazmi, backlinky z nedôveryhodných zdrojov zakúpených hromadne a čokoľvek, čo sa snaží oklamať vyhľadávač.

To nie je všetko. Treba mať ucelenú stratégiu a používať viac nástrojov. Aj malá rybka v rybníku si môže dovoliť lacnú PPC kampaň alebo slušné PR v článkoch. Aktivita na sociálnych sieťach sa veľmi ráta. Musíte presne poznať kľúčové slová, ktoré najviac vystihujú váš web a ktoré vaši zákazníci najviac hľadajú (prekvapujúco, ľudia často hľadajú úplne iné kľúčové slová ako si predstavuje obchodník pri stavbe svojho e-shopu).

Dobrý SEO špecialista s vami konzultuje a neklame vás. Nesľubuje nesplniteľné. Ak vám niekto povie, že dovtedy a dovtedy bude vaše vysnívané kľúčové slovo na prvej stránke v Googli – ide o neseriózny sľub. Optimalizujte stránku pre rôzne plaformy, snažte sa zamerať kampaň na konkrétnu skupinu ľudí alebo lokalitu, buďte pocitiví a hlavne trpezliví.