Tento nový Jedi nie je vec, na ktorú sa skoro zabudne. Komu sa zdajú nové Star Wars filmy ploché – stále je tu alternatívny svet legiend, kde je všetko hlbšie a atmosférickejšie.

Nie som si úplne istý, ako Fallen Order zapadá do kánonu (hneď na začiatku prejdete Jedi purgom alias Orderom 66, zahrá aj známa muzička), ale potom sa už príbeh rozbehne po vlastnej ose. Je dobré, že to neprežili len Yoda a Obi-Wan, ale vďaka komiksom, seriálom a hrám aj množstvo ďalších jediov a padawanov. Predsa len, galaxia je obrovská a jediov bolo veľa.

My v hre Fallen Order dostaneme do rúk Cala, padawanského gingera, ktorému sa podarí prežiť  svojho majstra (ktorý mimochodom, v jeho krátkom výstupe pôsobí ako väčší frajer ako Yoda, ale nakoniec ho Stormtrooperi predsa len dostanú). Zašije sa na akomsi šrotovisku, ale keď po rokoch použije silu… Dark Vaderovi inkvizítori sa po ňom rozbehnú. Či vlastne inkvizítorky. O život chudáka panica Cala usiluje docela dosť veľa žien a všelijakých sestier.

Ak mám hodnotiť herné prvky – lezenie a akrobacia je trochu ako z Assasins Creed, súboje na ťažšiu obtiažnosť sú prepracované ako v Dark Souls, chodenie po planétach so spoločníkmi je ako z Mass Effect. A tiež by sme našli inšpiráciu zo starých dobrých KOTORov alebo Force Unleashed (bohužiaľ, príbeh je fixný a nemá viac koncov – na druhú stranu je tu veľký priestor na detaily). Nie je to originálne. Ale je to aj tak výborné. RPG je tu dosť jednoduché (jeden strom kde pri meditáciách vkladáte bodíky), ale to je v podstate trend už veľmi dlho.

V čom je Fallen Order teda skvelý? V atmosfére a v príbehu. Často je to melancholické (ale vždy na úrovni) a Cal sa tu vysporiadava s minulosťou aj budúcnosťou – rovnako ak jeho spoločníci. V tomto je to ako starí Rytieri republiky, akurát oveľa modernejšie a krajšie. Postavy majú charizmu (aj viac rúk) a váš robotko-droid je docela užitočný, lebo sa stará o základnú hernú pomoc ako liečenie alebo mapu.

Výborná výtvarná a umelecká stránka hry, ozaj premakaní nepriatelia… Toto sa podarilo – ako keby to vyrobilo štúdio Bioware. A pritom hru vyvinuli autori Titanfallu a Legends Apex, čiže tvorcovia, ktorí predtým nerobili single player hry. Ak sa chcete ponoriť do sveta Star Wars ako kedysi, je toto tá pravá hra.