Vlhkosť v dome je pomaly prichádzajúci, ale istý a veľký problém

Vlhký dom

Jedna malá kvapka nerobí ani dážď ani more… ale kvapka ku kvapke, a časom sa roztrhne aj tá najpevnejšia skala. Stačí dosť času. Voda nie je vždy zvládnuteľný živel, napriek tomu vyžadujeme teplé a suché obydlia.

Voda môže za to, že betón a malta držia pokope, ale časom môže aj za to, že sa materiály začnú droliť, či rozpadať. Príliš veľa vody – alebo aj obyčajnej pary (ktorá je v skutočnosti neviditeľná), môže spôsobiť, že bývate nepohodlne medzi plesnivými stenami, alebo máte problémy s elektrinou, so zápachom či dokonca so statikou. Nadmerná vlhkosť je nezdravá ako pre človeka, tak aj pre jeho obydlie (naopak, prílišné sucho tiež škodí ľudskému organizmu). Trik spočíva v nájdení zlatej strednej cesty.

Vlhkosť sa do domu môže dostávať dvomi spôsobmi. Zvnútra (a teda môžete za to vy) alebo zvonka. Vnútri sa parí pri varení, praní, nadmernom sprchovaní, ale napríklad aj pri pestovaní väčšieho množstva kvetov a podobne. Evergreenom je málo vetraný interiér. Avšak môžete mať aj úniky vody z toalety, z vane, zo starého bojlera, z vykurovacieho systému, či dokonca potrubia v stene (ak je únik menší či čiastočný – nemusíte na to prísť hneď). O trhlinách a zle utesnených otvoroch ani nehovoríme. A podobne.

Zvonka prichádza vody oveľa viac. Najmä formou zrážok (dažde, sneženie, ale aj hmly), no môže prísť aj povodeň, alebo vzlínanie spodnej vody (ak bývate v blízkosti rieky, určite to poznáte – kvalitné základy sú… základ). Voda vám môže na dom stekať z kopca, alebo ju môžu na vašu stavbu špliechať okolo idúce autá, ak bývate blízko cesty a máte pred domom priehlbiny, kde sa chytá voda. Riešením sú kvalitné izolácie, trativody a všelijaké stavebné úpravy typu drenáž, obkop domu a nasadenie kupolkovej fólie…

Pri každom probléme vždy odstraňujeme príčinu a nielen následky. Inak sa následky budú opakovane vracať. Nebudeme teraz rozoberať vážne vonkajšie úpravy. Vnútri sa dá kontrola vlhkosti dosiahnuť užitočnou elektrotechnikou – vysúšače sú dnes dostupné pre široké masy ľudí. Samozrejme, používajú sa veľa aj v skleníkoch či bazénoch, no určite nie je hlúposť používať ich aj doma, ak váš vlhkomer ukazuje hodnotu vyššiu ako 50-percentnú vlhkosť vzduchu. Nechránime len dom, ale aj nábytok či koberce v ňom.

Princíp je úplne jednoduchý – ventilátor vháňa vzduch okolo chladiacej špirály (to isté sa deje pri klimatizáciách, preto sú tieto spotrebiče často kombinované) a voda sa zráža (buď v zbernej nádobke alebo sa odvádza hadicou). Pokročilejšie prístroje majú aj vlastné čerpadlá, no v domácom prostredí predpokladáme, že predsa len vám stačí menší mobilný prístroj na kolieskach, ktorý sa dá umiestniť podľa potreby kde chcete.
Ak vidíte na nábytku, odlepených tapetách alebo v rohoch miestnosti, že sa niečo deje, určite sa zamyslite aké riešenie potrebujete.