Ešte než najnovší Zaklínač vyšiel, tak sa veľké svetové portály predháňali, kto napíše viac článkov.

Hádam každý deň nám to svietilo na Facebooku. Nuž, naozaj je hra o Witcherovi úžasná reklama pre Poľsko, či sa už Sapkowskému adaptácia páči alebo nie :). Zaklínač 3: Divoký Hon vyšiel… a portály začali chrliť oslavné články ešte vo väčšom počte. Kdeže jedna recenzia… články o tom, ako pribudol do hry nový účes, ako Geralt a Yen toto na jednorožcovi… Až to bolo neskutočne otravné. Ale inak je tá hra naozaj to najlepšie, čo sa dá zohnať.

Poliaci splnili všetko, čo sľúbili. Severné kráľovstvá sú čarovné, dokonca napriek faktu, že kusisko spálenej zeme len živorí vo veľkej vojne. Svet má byť väčší ako ten v Skyrime, presne sa to asi zmerať nedá, keďže je v duchu predchádzajúcich dielov predsa len rozdelený na pár častí. Ale je obrovský. A má akúsi stredoeurópsku atmosféru, dosť sa to podobá na náš stredovek. Keď si odmyslíte tie zvádzajúce čarodejnice a bylinkárky v legínach, samozrejme.

Na začiatku nám napadlo, že si hru užijeme na ťažkej obtiažnosti (sú na výber štyri). Všetko bolo neuveriteľne ťažké! Prví bossíkovia opakované loadovačky, máličko XP, slabučké levelovanie, žiadne liečenie odpočinkom, naozaj drsné hranie. Tak sme nakoniec kapitulovali a prepli to do ľahšieho módu. Aj tam sa dá ostatne veľakrát zahučať a objavovať svet môžete stovky hodín. Toto je fantasy„gtéáčko“. 

Príbeh je parádny, svet pekný, s veľkým zmyslom pre detail. Hádam len mužským postávam sa nejak často opakuje jeden škaredý účes. Dá sa hrať aj za Ciri. Kraftíte si veci, hráte karty Gwent, elegantne sa preplietate medzi intrigami, sem tam pretiahnete nejakú čarodejnicu, odklajete nešťastnú dušu a zahráte si aj za Ciri (má len jeden meč). RPG systém je premyslený a vyvážený. Neexpíte tak, že vyrazíte do lesa a vybijete všetko zverstvo. Za to nie sú expy. Musíte poctivo robiť questy a sem-tam vypáliť nejaké hniezdo ghúlov, inak sa budete navždy potácať niekde okolo krčmy v Bielom Sade a baliť sedliačky.

Hra je veľký projekt a má toľko aspektov, že je zbytočné všetko menovať. Toto sa skrátka našim severným susedom podarilo. A áno – s pokojným svedomím si môžete hru kúpiť, nie je ani zabugovaná ako Skyrim a je aj farebnejšia a akosi domáckejšia.